New

Izvještaj s događaja: "Smrti se podvaljuje": Cetinjski rez u sarajevskoj večeri

PIŠE: Đorđije Radulović, polaznik 10. Bookstanove radionice za mlade književne kritičar(k)e


Na Bookstanu je crnogorski pisac Milorad Popović predstavio roman Smrti se podvaljuje. U prepunoj bašti Buybooka razgovor je vodio Ahmed Burić, novinar i pisac čije je odlično poznavanje crnogorskog – posebno cetinjskog – mentaliteta te političkih i ekonomskih prilika očigledno produbilo dijalog. Burić je tačno znao gdje Popovićeva proza dodiruje neuralgične tačke društva iz kojeg dolazi – i nijednu nije zaobišao.

Popovićev roman secira tranzicijsku dušu: smrt nije kraj, nego roba koja se prepakira u mit i političku valutu. Autor hladno analizira kako se istorija manipulativno uokviruje, a Burić, upućen u crnogorske unutrašnje odnose od ratnih devedesetih do današnje ekonomske stagnacije, otvarao je teme bez rukavica. Govorili su o zloupotrebi sjećanja, o „tržištu“ identiteta i o književnosti kao prostoru koji još smije da osporava.

Posebnu simboliku nosio je susret Cetinja i Sarajeva. Cetinjska tradicija otpora susrela se s multivokalnim sarajevskim kontekstom; Burić je tu most izgradio bez patosa, ali s jasnim razumijevanjem regionalnih tenzija i sličnosti. Publika je reagovala minimalno – mahom dugim tišinama – što je idealno odgovaralo tonu rasprave: ovo nije bila promocija za aplauz, nego za promišljanje.

Smrti se podvaljuje stoga nije samo književni događaj nego i mala politička lekcija: podsjetnik da smrt može biti oruđe, da se istorija ne završava zakopavanjem i da književnost, kad to hoće, još uvijek može otvoriti ranu umjesto da je priguši. Popovićev cetinjski rez i Burićeva sarajevska preciznost pokazali su da region ponekad najjasnije govori kad se sluša „tuđim“, ali dobro upućenim uhom.


Fotografija (c) Milomir Kovačević Strašni

Stranica nastala u okviru projekta "Digitalni Bookstan" uz podršku