New

Izvještaj s događaja: "Smrti se podvaljuje": Cetinjski rez u sarajevskoj večeri

PIŠE: Đorđije Radulović, polaznik 10. Bookstanove radionice za mlade književne kritičar(k)e


Na Bookstanu je crnogorski pisac Milorad Popović predstavio roman Smrti se podvaljuje. U prepunoj bašti Buybooka razgovor je vodio Ahmed Burić, novinar i pisac čije je odlično poznavanje crnogorskog – posebno cetinjskog – mentaliteta te političkih i ekonomskih prilika očigledno produbilo dijalog. Burić je tačno znao gdje Popovićeva proza dodiruje neuralgične tačke društva iz kojeg dolazi – i nijednu nije zaobišao.

Popovićev roman secira tranzicijsku dušu: smrt nije kraj, nego roba koja se prepakira u mit i političku valutu. Autor hladno analizira kako se istorija manipulativno uokviruje, a Burić, upućen u crnogorske unutrašnje odnose od ratnih devedesetih do današnje ekonomske stagnacije, otvarao je teme bez rukavica. Govorili su o zloupotrebi sjećanja, o „tržištu“ identiteta i o književnosti kao prostoru koji još smije da osporava.

Posebnu simboliku nosio je susret Cetinja i Sarajeva. Cetinjska tradicija otpora susrela se s multivokalnim sarajevskim kontekstom; Burić je tu most izgradio bez patosa, ali s jasnim razumijevanjem regionalnih tenzija i sličnosti. Publika je reagovala minimalno – mahom dugim tišinama – što je idealno odgovaralo tonu rasprave: ovo nije bila promocija za aplauz, nego za promišljanje.

Smrti se podvaljuje stoga nije samo književni događaj nego i mala politička lekcija: podsjetnik da smrt može biti oruđe, da se istorija ne završava zakopavanjem i da književnost, kad to hoće, još uvijek može otvoriti ranu umjesto da je priguši. Popovićev cetinjski rez i Burićeva sarajevska preciznost pokazali su da region ponekad najjasnije govori kad se sluša „tuđim“, ali dobro upućenim uhom.


Fotografija (c) Milomir Kovačević Strašni

Page created within the project "Digital Bookstan" with support from